Rozjasněte čelo!

S přibývajícím věkem se objevují na našem čele vrásky, které nám zbytečně dodávají zamračený nebo smutný výraz. Někdy nás trápí i v nižším věku v důsledku výrazné mimiky. Jak se jich zbavit nakrátko nebo raději navždy?

Nejviditelnější bývá vráska uprostřed čela – mračivka (glabela). Nachází se v oblasti ohraničené kořenem nosu a okrajem nadočnicového oblouku. Od kořene nosu směrem k okraji očnice a na čelní kost se upínají vějířky plošných mimických svalů. S jejich pohyby se automaticky pohybuje kůže, takže se tu tvoří vrásky.

Jak se zbavit mračivky

Odstranit ji lze trojím způsobem. Nejčastější volbou bývá aplikace Botoxu nebo Dysportu do svalové tkáně. Botulotoxin (v tomto množství zcela neškodný) způsobí dočasné znehybnění mimických svalů a přirozenou pružností kůže se vrásky do značné míry spontánně vyrovnají. Efekt se udrží kolem šesti měsíců, při opakovaných injekcích se interval působení látky poněkud prodlužuje.

Další možností jsou injekční výplně (nejčastěji kyselina hyaluronová); v tomto případě účinek podle použitého výplňového materiálu vydrží mezi šesti měsíci až dvěma roky.

Chirurgické řešení

Napořád nás mračivky zbaví chirurgická operace. Probíhá v krátké celkové narkóze, někdy i v lokální anestezii. Plastický chirurg vede řez v délce asi dva centimetry ve vlasech uprostřed čela, kde vypreparuje tunýlek až do oblasti glabelly a kořene nosu. Mezi obočím přeruší svalová vlákna mimických svalů a tím je definitivně vyřadí z funkce.

Výsledná jizva se nachází ve vlasech a není vidět. Jednodenní hospitalizace je nutná po celkové anestezii, jinak je možné po zákroku ihned odejít. Hojení trvá asi 10 až 14 dnů.

Tuto operaci lze podstoupit i v mladším věku, než se mimické vrásky na čele vůbec objeví a kdy je elasticita kůže velmi dobrá. Většinou k ní ale dochází v rámci liftingu celého obličeje.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 07-08.2019

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *