Ruce jsou naše vizitka

Také máte v zásobě výmluvy, proč je péče o ruce problém? Ano, není čas, v práci se nedá sahat mastnýma rukama na papír, na boty, na peníze…

Věnujeme se vždy víc obličeji a vlasům, to je jasné, a naše ruce se už nějak musí s nedostatkem ošetření vypořádat.

A tak bývají občas hrubé, zarudlé, s neupravenými nehty a záděrami. Ano, je to hrůza. S rukama jsou zkrátka potíže.

Základní pravidla kvalitní péče

  • Chránit a umývat. Klasickou ochranou rukou by měly být při hrubší práci rukavice. Není to žádné objevné moudro, ale ruku na srdce, kdo je opravdu důsledně používá? Brání kůži před drobnými škrábanci, chemikáliemi a špínou, šetří nehty. A kolikrát denně si namočíte ruce do vody? Špína nikomu nesvědčí, zejména ta za nehty, ovšem příliš mnoho horké vody, saponátů a zbytečně časté drhnutí rukou mýdlem ničí ochranný film na kůži, pokožka se snadněji přesušuje.
  • Krémovat. Použít krém je to nejdůležitější, co ruce potřebují. Dostanou tak potřebné lipidy, hydratují se, obnovuje se potřebný ochranný film, který voda smývá. Dnes vyráběné krémy jsou většinou velmi vyvážené, rychle se vstřebají a ruce nebudou lepit, ani nebudete nechávat na všem, čeho se dotknete, mastné stopy. Vláčná kůže je prevencí proti praskání a suchosti. Jak na to? Použít dostatečné množství krému vždy ráno a pak vždy, kdy cítíte, že to potřebujete.

Problémy, co nemizí

Ale ani čistota a dostatek zvláčňujícího krému není zárukou, že ruce budou jako z alabastru. Některé problémy hravě pokazí dojem z jinak dokonale upraveného vzhledu a zbavit se jich není snadné.

  • Zarudlé ruce. Jsou znakem namáhání a jejich častého pobytu ve vodě. Kůže se brání prokrvením a zvýšením tvorby rohové vrstvy. Ta pak při přesušení praská, reaguje podrážděně.Červené ruce ale prozradí i neochotu nosit rukavice v nevlídném zimním počasí. I proti chladu se pokožka brání. Ochranou může být kvalitní krém a v těžších případech odborná péče – parafinové zábaly a výživné a zvláčňující masky, určené přímo pro kůži rukou a paží.
  • Pigmentové skvrny. Říká se jim také stařecké nebo jaterní, i když s játry nemají nic společného. Viníkem je věk i příliš mnoho slunečního záření bez dostatečné ochrany. Samy proti nim nic nezmůžete, a s postupem času přibývají. Zesvětlí je bělicí krém, při větším rozsahu pomůže jen dermatolog. „Dají se odstranit tekutým dusíkem nebo laserem. Není to složitý zákrok, ruce pak budou vypadat o dost lépe,“ říká MUDr. Miloslava Rusková Moskalyková z pražské dermatologické ordinace CLED v Uhříněvsi. „Důležitá je následná ochrana proti UV záření, aby pokožka nepigmentovala. Nezbytné jsou krémy s vysokým ochranným faktorem.“ Zákrok se proto doporučuje až po dovolených, kdy se dokážeme slunci bránit snadněji.
  • Pocení, brrr… Vlhké dlaně nejsou příjemné na dotyk. Činnost potních žláz regulují vegetativní nervy, které nemůžeme ovládat svou vůlí, pocení tedy neovlivníte. Pomáhá ledacos, odvar z dubové kůry, speciální koupele s hliníkovými solemi, které předepisuje lékař, antiperspiranty, v některých případech i injekce botulotoxinu. Nepříjemný úkon, ale problém vlhkých rukou na nějakou dobu zmizí.

Máte pěkné nehty?

Upravený vzhled rukou se neobejde bez dokonale upravených nehtů. Keratinové ploténky na okraji prstů slouží k jejich ochraně, přesto je vnímáme jako ozdobu. Zdravé a kvalitní nehty sice nemá každá, ošetřit je s pomocí pilníku a bezbarvého laku ale každá dokáže. Nejsnadněji se dají upravit oboustranným papírovým pilníkem. Hrubší částí se nehty zkracují a vytvarují, práce s jemnější stranou zajistí dokonale hladký povrch nehtu.

  • Nehtům nesvědčí bezhlavé pilování sem tam, snadněji se pak třepí a ničí. Pilovat se musí vždy jen jedním směrem. A pokud se i přesto nehty rozdvojují a štěpí, pomůže zpevňovač.
  • To, že suché nehty praskají a celkově jejich kondice nestojí za moc, už ví snad každý. Laky na nehty, nadlaky, podlaky už ani takové nehty nepoškozují, některé specializované přípravky je naopak ošetřují, stále ale ještě podceňujeme acetonový odlakovač. Ano, lak smyje z nehtů dokonale a rychle, ale to dokáží i ty bezacetonové.

Tip KW: Jak využít optického klamu

Ruce s krátkými nehty nalakované tmavým lakem až do krajů působí příliš kulatým dojmem. Když je naopak nalakujete rovnými tahy od lůžka ke špičce a podél okrajů ponecháte volný prostor, budou nehty a s nimi i ruce vypadat opticky štíhlejší a také delší.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 09-10.2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *