Estetické zákroky nezmění vaše já

Máte pocit, že jedině upravený nos, větší dekolt, nebo další estetické zákroky můžou zlepšit váš život, udělat z vás jiného člověka? Jste na omylu. Pokud nejste vyrovnaná a chcete změny vizáže, koledujete si o pořádný problém.

Jak tvrdí odborníci na estetickou medicínu, musí se vyznat nejen ve svém oboru, ale také být psychologové a během prvních sezení před operací s klientkou rozebrat také to, proč se k zákroku odhodlala.

Chce větší ňadra proto, že se právě rozešla s přítelem a má pocit, že nic jiného, než právě napěchované D košíčky jí nehynoucí lásku nezajistí?

Pak je na místě říct stop a vysvětlit takové klientce, že ani vizuální úpravy jí štěstí nepřinesou, pokud nebude spokojená sama se sebou a mít se dostatečně ráda.

Jak vzpomíná dvaačtyřicetiletá Kamila na dobu, kdy si nechala upravit nos? „Po rozchodu s manželem jsem měla pocit, že mě opustil kvůli skobě, kterou jsem měla místo nosu a rozhodla jsem se zapracovat na tom, aby mě muži milovali. Tedy právě tím, že si nechám vytvarovat pikantní pršáček.“

S cizím obličejem ne!

A jaký byl výsledek tohoto rozhodnutí? „Po sundání obvazů na mě hleděla zcela jiná tvář. Vůbec jsem se nepoznávala, připadala jsem si hloupě. Nakonec to dopadlo tak, že jsem po nějaké době podstoupila reoperaci, protože jsem se styděla s ´cizím´ obličejem chodit i po ulici. Nějak mi nedošlo, jak velkou dominantou obličeje nos je. A díky tomu jsem také zjistila, že je vlastně jedno, jaký tvar nosu máte, hlavní je, jaká jste uvnitř. Já pochopila, že jsem byla hodně náročná, občas hádavá, snažila se změnit nezměnitelné, a že se mnou občas opravdu nedalo vyjít. Místo dalších operací, kterými bych si dodávala sebevědomí, jsem začala pracovat na svém nitru, zjistila jsem, že nemusím být šéfovou za každou cenu a že je občas dobré nechat věci volně plynout.“  A najednou Kamila poznala, že se změnil i vztah lidí k ní a byla mnohem spokojenější. „Zjistila jsem tak, že pokud člověk nemá žádný zásadnější problém, estetická chirurgie mu štěstí nepřinese. Může osobnost dotvořit, ale nezmění ji. Každý musí začít sám u sebe,“ svěřuje se Kamila.

Uklidit si v sobě

Vztahový a osobnostní kouč PhDr. Milan Šmíd potvrzuje, že nového člověka z vás estetická operace neudělá. Ani šťastnějšího. „Hodně žen může mít očekávání, že se po zkrášlovacím a omlazovacím zákroku změní celý jejich život. Ale to je rozhodně chybné očekávání. Změny vždy musí vycházet zevnitř. Nová ňadra nikomu úspěch ve vztahu nezaručí, stejně jako další zákroky. Ideální je hledat rovnováhu uvnitř sebe sama a následně si teprve říct, jestli je opravdu třeba operace podstupovat či nikoliv.“

Souvislosti mezi vyrovnanou psychikou a dokonalým vzhledem jsou prokázány, mnohdy stačí drobná korekce – a je po problému. „Faktem ale zůstává, že by se psychika ani vzhled u lidí neměly podceňovat, naopak by měly jít ruku v ruce,“ domnívá se odborník. „Pokud žena drobným zákrokem získá sebevědomí, proč ne, na druhou stranu nemá cenu nalhávat si, že zákroky korektivní dermatologie jsou samospasitelné. Nejsou. A jak říkám, ženy, ale dnes i muži, by si měli uklidit v duši, a pak se věnovat tělu. Mnohdy totiž vnitřní vyrovnanost zafunguje lépe než jakýkoliv jiný opravný prostředek.“

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 01-02.2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *